Motýlí půlhodinka

Druhý ročník motýlí půlhodinky je tu!

Letošní sčítání proběhne
od 26. května do 1. června
a 14.-20. července 2025

K pozorování denních motýlů se můžete přidat na svých zahradách, na loukách, v parcích nebo i na procházce ve vašem okolí. Co je pro pozorování důležité? Vybrat den, kdy má být u vás nejlepší počasí a dopředu si nastudovat, jak někteří motýli vypadají.

Cílem akce je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů.

1. krok
Vyberte si hezký
slunečný den

Ideální teplota je 20 až 30° C, jasno nebo polojasno a bezvětří. Pozorovat můžete od 10 do 17 h, ale přes poledne si motýli rádi dávají pauzu. V horkých dnech je dobré začít brzy ráno.

2. krok
Vytiskněte si formulář
a 30 minut pozorujte

Pro každý den nebo místo si vytiskněte nový formulář. Nezapomeňte si poznamenat údaje o počasí, dni a místu pozorování. Vše potřebné najdete ve formuláři k tisku pro začátečníky nebo pro pokročilé.

3. krok
Po ukončení sčítání
zadejte údaje na web

Abychom mohli údaje vyhodnotit, pošlete nám je prosím do 8. června 2025.

babočka paví oko

Kde a jak nejlépe pozorovat motýly?

Sčítáme z jednoho místa nebo na procházce jedním směrem. Vybrat si můžeme zahradu, louku, park, cestu na okraji lesa, polní cestu, opuštěný lom nebo mez – zkrátka místo, které je dobře osluněné, není zarostlé hustými keři a jsou na něm květy.

Motýla nejlépe určíme, když si sedne. Čekáme, až uvidíme horní i spodní stranu křídel, abychom dobře viděli určovací znaky.

Jak určím, o jakého motýla jde?

Když s pozorováním motýlů teprve začínáme, nejprve zkusíme určovat ty druhy motýlů, které se poznávají nejsnáze. V další fázi můžeme zkusit určovat další druhy.

modrásek jehlicový
žluťásek čilimníkový

Co když si nevím rady, nebo chci pomoci určit přesný druh motýla?

  1. Podívám se do určovacího klíče Atlasu denních motýlů (v aplikaci nebo webové verzi).
  2. Nechám si ho určit v aplikaci iNaturalist nebo ve facebookové skupině Motýlí klenoty. Pro určení je nutné zadat přesné místo a vhodnou fotografii: horní i spodní stranu křídel – když má motýl křídla složená nad tělem.
  3. Pokud uvidím motýla, kterého nedokážu ani s pomocí určit, do pozorování ho nezapočítávám.

Odměna za účast

Tipy & záludnosti

Na co si dát pozor?


Motýli se mohou na stejné místo vracet opakovaně. Dávejte si pozor, ať některého nepočítáte 2x. Pokud sčítáme na více místech nebo ve více dnech, vždy pošleme nový formulář.



Pokud chci pozorovat více dní nebo déle, je vhodné prostřídat více různých míst (zahradu, louku, park…).

Některé můry (noční motýly) můžeme potkat i ve dne, když je vyplašíme z trávy, kam zase rychle zapadnou. Nepoletují sami nad loukou. Většinou jsou velmi drobní a ne příliš atraktivně zbarveni.
Ty nepočítáme.


Motýly, kteří mají setřené šupinky z křídel nebo jim třeba chybí kus křídla, neurčujeme nebo je vyfotíme a necháme si poradit.


Sčítání není soutěž. I když je někde málo motýlů (i jen jeden nebo žádný), je to cenný údaj.

Nejzáludnější kategorií jsou modrásci, perleťovci a hnědásci, kteří se ze začátku rozpoznávají těžko! Nechte si raději poradit nebo je neurčujte.

Baví tě focení?

Za zdařilé fotky, které budeme moci využívat k osvětovým věcem, budeme rádi a vy můžete vyhrát hmyzí hotýlek a další ceny!

Motýli a věda

Mise Apollo

Kontakt

Bc. Martina Skohoutilová

Koordinátorka akce

motyli@skupinajaro.cz
+420 722 215 664

Tiskové zprávy

20. května 2025 – Jarní kolo sčítání motýlů je za dveřmi. Přidejte se i vy!

20. března 2025 – I přes nepřízeň jarního počasí vědci získali cenná data pro lepší ochranu motýlů. Pomozte letos doplnit chybějící místa na mapě.

1. června 2024 – Čas sčítání motýlů je tu. Věnovat motýlům půl hodiny je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat.

9. května 2024 – Připravte si papír a tužku a pomozte chránit naše motýly aneb první jarní Motýlí půlhodinka startuje

Ať vám nic neuteče

Chcete vědět, kde se co šustne? Přidejte se k více než 8 000 příznivcům Skupiny JARO a získejte pozvánky na všechny zajímavé akce, novinky z praktické ochrany přírody, upozornění na nové články, přednášky i možnosti, jak se zapojit. 

Pošlete dar přírodě

Podpořte naši partu, která vrací život do krajiny.
Dar můžete poslat přes formulář nebo na účet veřejné sbírky:
2801040757/2010
IBAN: CZ2220100000002801040757
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
variabilní symbol: 999