Oáza pro čápy u Dvora Králové nad Labem
Oázu udržujeme a rozšiřujeme
Český projekt na obnovu mokřadů pro čápy a další ubývající druhy živočichů zvítězil na podzim roku 2021 v evropské soutěži vyhlášené při příležitosti 90. výročí založení logistické skupiny Raben Group zaměřené na podporu aktivit v oblasti životního prostředí. Ve velmi těsném finále s německým projektem na ochranu netopýrů zvítězil ten český díky více než 283 tisícům hlasů.
Od té doby se snažíme obnovit síť mokřadů pro obojživelníky, vážky a ptáky na území Oázy pro čápy u Dvora Králové nad Labem. Dosud zde bylo ručně i s využitím těžké techniky vytvořeno sedm rozmanitých tůní, které hostí nespočet různých obojživelníků. Každoročně zde kosíme travní porosty a letos (2024) ke konci podzimu zde začneme také odstraňovat první nálety, abychom mohli obnovit mokřady ideální pro žáby a čápy i do dalších částí a Oázu pro čápy tím rozšířit.
Nejen obojživelníkům se daří lépe
Plody našeho úsilí na sebe nenechaly dlouho čekat. Od prvních větších zásahu se zde prudce zvedly počty skokana skřehotavého, čolka obecného, užovky obojkové a několika druhů vážek. Tůňky se také hemží vodními bezobratlými, od vodních ploštic po potápníky a vodomily. Klenotem zdejších obojživelníků se staly prudce narůstající stavy celoevropsky chráněné kuňky ohnivé.
Mnozí z těchto vodních živočichů jsou důležitou složkou potravy pro čápy, ale i další brodivé ptáky. Příkladem budiž pozvolna narůstající místní populace bekasiny otavní, které se pro svůj typický mečivý zvukový projev někdy přezdívá „nebeská koza“. Aby zde mohly tyto a další druhy vzácných mokřadních ptáků i hnízdit, bude třeba pokračovat v práci i v následujících letech.
Pomáháme celému biotopu
Ačkoliv čápi přímo v lokalitě nemají vhodná stanoviště k hnízdění, poskytuje Oáza těmto velkým ptákům jinou ekologickou službu. Aby měli čápi čím krmit mláďata, potřebují k tomu na jaře obrovský objem potravy. Ta se skládá z velmi pestrobarevné palety kořisti, od drobných rybek přes obojživelníky a plazy až po drobné hlodavce. Dnešní intenzivní zemědělské hospodaření mnoho života na polích a loukách nezanechá, a čápi tak musí hledat potravu v jiných místech. Obnovením mokřadů tak poskytneme útočiště a zdroj potravy nejen jim, ale i jejich potravě, která se často sama skládá ze zvláště chráněných živočichů. Tím, že zde aktivně chráníme prostředí pro čápy, můžeme sekundárně bez dalších nákladů zachovat celý biotop.
Ať vám nic neuteče
Chcete vědět, kde se co šustne? Přidejte se k více než 8 000 příznivcům Skupiny JARO a získejte pozvánky na všechny zajímavé akce, novinky z praktické ochrany přírody, upozornění na nové články, přednášky i možnosti, jak se zapojit.